Gozdziki

Gozdziki

Goździki należą do najstarszych przypraw w dziejach ludzkości. W Chinach znano je już 300 lat p.n.e.;, wspomina je także w swym dzienniku Marco Polo. Ojczyzną goździkowca są wyspy Moluki. Obecnie jego plantacje znajdują się na Półwyspie Malajskim, na wyspach Zanzibar, Pemba i Madagaskar.

Wiecznie zielone drzewo goździkowca osiąga wysokość 12-20 m. Jeszcze zamknięte, różowe pąki kwiatowe zbierane są na krótko przed kwitnieniem, a następnie suszone na słońcu, aż do uzyskania brązowej barwy. Są one uniwersalną przyprawą o przyjemnym, charakterystycznym zapachu, nieco gorzkawym smaku.

Spośród przypraw zawierają one największą ilość olejku lotnego, ponadto zawieraja tłuszcze i żywice.

Goździki są doskonałą przyprawą do kompotów, nadzienia do ciast, sosów, marynat, a także pieczeni. Wraz z cebulą i listkiem laurowym dodaje się je do czerwonej kapusty. Mielone goździki są składnikiem pierników i różnych innych ciast. Występujący w goździkach eugenol skutecznie obniża poziom wolnych rodników w komórkach, przez co ma działanie antynowotworowe.

Napar przeciw skurczom żołądka

Sporządzamy mieszankę biorąc po 5 g goździków, nasion anyżu, nasion kminku oraz ziela rumianku, mięty pieprzowej i melisy. 2 łyżki stołowe tak przygotowanej mieszanki ziól gotujemy w 500 ml wody. Pijemy 2 filiżanki dziennie.

reklama

KOBIETA

www.klubodchudzania.pl www.antykoncepcja.net www.astmaoskrzelowa.pl